איך נפתרים מאבנים בכליות

אבנים בכליות, אותה בעיה אשר גורמת לאנשים שסובלים ממנה כאבים, לעיתים חזקים ומשתקים, במקרים בהם זה לא מטופל כפי שצריך זה עלול להביא לזיהומים ופגיעה בכליות ולכן יש חשיבות לגילוי מוקדם וטיפול מהיר.

איך יודעים שיש בכלל אבנים בכליות

לאבנים בכליות יש תסמינים שונים כאשר התסמין העיקרי והמורגש ביותר הוא כאב חד ופתאומי אשר מגיע לרוב מהסיבה שהאבן נמצאת בשופכן ויוצרת לחץ וחסימה. ככל שהאבן מתקדמת במערכת השתן הכאב יזוז איתה למקום בו היא נמצאת. תסמינים נוספים שיכולים להופיע במידה ויש אבנים בכליות הם תחושה של בחילות, לעיתים הקאות ואם יש זיהום גם חום וצמרמורות. אבנים בכליות יכולות להיווצר כתוצאה מחוסר שתייה מספקת, נטייה תורשתית וחלק גדול מהן נוצרות אפילו ללא כל סיבה.

באילו דרכים אפשר להיפטר מאבנים בכליות

יש מספר דרכים כדי להיפטר מאבנים בכליות כאשר יש הבדל בין אבנים קטנות לאבנים גדולות. במקרים של אבנים גדולות למשל יש שיטות טיפול אשר כוללות:

  • גלי הדף אשר מסייעים למטרה של ריסוק אבנים בכליות, זה נקרא גם ריסוק חוץ גופי.
  • אורטרוסקופיה – תהליך אבחוני שהופך לטיפולי במידת הצורך.
  • ריסוק אבנים מלעורי – איך מרסקים אבנים בכליות ? זהו תהליך ניתוחי המתבצע תחת הרדמה כללית וכולל ריסוק על ידי לייזר.
  • ניתוח – פרוצדורה שמתקיימת במקרים מאוד חריגים של אבן מאוד גדולה או בעיה כלשהי בדרכי השתן.

במקרים של אבנים קטנות לרוב לא תתבצע פעולה כלשהי ותהיה המתנה ליציאה טבעית, מה שקורה לרוב על ידי שתיה מרובה עד שהגוף מפנה אותן, זה יכול להיות מלווה בכאבים קלים ונסבלים יחסית. משום שלאבנים בכליות יכולה להיות השפעה של התפתחות זיהום במידה והן יוצאות מהכליות ונתקעות בדרכי השתן, ולכן יש חשיבות רבה לגילוי מוקדם, אבחון אבנים בכליות וטיפול מתאים.

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך: