מה ההבדל בין דיור תומך לדיור מוגן?

דיור מוגן (וכן גם דיור תומך) הוא ענף שצומח במהירות בשנים האחרונות. זהו תחום שבו הביקוש לטיפול איכותי, זול וגמיש הולך וגדל. הצורך בטיפול מסוג זה הוא גדול וזה רק יגדל ככל שהאוכלוסייה מזדקנת תגדל. ההזדקנות היא תקופה מאתגרת עבור אנשים רבים. זה לא רק השינויים הפיזיים בגוף ובנפש, אלא גם הרגשיים.

דיור תומך ודיור מוגן באופן כללי

"דיור תומך" ו"דיור מוגן" הם מונחים המשמשים בהקשר של מדיניות חברתית, שמטרתם לסייע לאנשים שאינם מצליחים למצוא מקום מגורים.

השימוש בדיור מוגן אינו רעיון חדש. זה נהוג בחלקים מסוימים של העולם במשך מאות שנים. אבל הוא הוזנח בעבר בגלל היעדר תשתיות מתאימות ודיור בר השגה.

בית דיור מוגן הוא סביבה המספקת מחסה, תמיכה וטיפול לאנשים עם צרכים מיוחדים או הנמצאים בסיכון לחוסר בית. היא מורכבת מקהילה שבה אנשים חיים יחד עם אנשים אחרים שגם הם פגיעים לחוסר בית, אך יש להם פחות גישה לשירותים מאשר לציבור הרחב.

ישנם סוגים רבים של מתקני דיור מוגן: מקלטי חירום, מקלטי מעבר, מקלטי מעבר לטווח קצר ומקלטי מעבר לטווח ארוך. מתקנים אלה מספקים מגורים זמניים להומלסים שאין להם מקום קבוע ללכת אליהם והם יכולים לשמש כאמצעי עצירה עד שימצאו מגורים קבועים.

אז מה ההבדלים?

אנו משתמשים במקלט כדי להגן על עצמנו מפני פגעי מזג האוויר. לעומת זאת, דיור תומך נועד לסייע לאנשים להפוך לעצמאיים ולתרום לחברה.

דיור תומך משמש לעתים קרובות בערים בהן האוכלוסייה נמוכה ואין מספיק מקומות לכולם. זה יכול לשמש גם זוגות שמצפים לילד או כאלה שזה עתה השתחררו מהכלא.

כולנו יודעים שדיור מוגן, המספק לאנשים סביבה בטוחה למגורים, חשוב מאוד במדינות רבות. עם זאת, ישנה גם אלטרנטיבה לאנשים הזקוקים ליותר תמיכה כגון אלה שיש להם בעיות נפשיות או שיש להם קשיי למידה או לקויות. ניתן לכנות אלטרנטיבה זו דיור תומך, המעניק לאנשים עם בעיות אלו סביבה בטוחה לחיות בה ועוזר להם לפתח את כישוריהם ויכולותיהם באמצעות פעילויות כמו טיפול באמנות או תרפיה במוזיקה. למידע אודות בית אבות בפתח תקווה

 

כללי
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
איך לכתוב ברכה מקורית
זה כיף לחגוג אירועים מרגשים, ואין כמו חגיגת יום הולדת שבה יש עוגה טעימה וחגיגה לצד אנשים קרובים...
קרא עוד »
ינו 07, 2019
מגפונים
היום ניתן למצוא לא מעט אנשים שמשתמשים במגפון לצורך הפגנה, טיול קבוצתי וכמובן לצרכים משטרתיים. מדובר...
קרא עוד »
אפר 07, 2020
מתי מומלץ להתחיל טיפול פסיכולוגי לילדים?
מערכת החינוך מספקת לילדים מגוון פסאודו טיפולים העוסקים במיומנויות וכישורים לחיים ובהתמודדות עם...
קרא עוד »
פבר 13, 2022