איך יודעים אם זרע חלש

אם אתם מנסים להיכנס להיריון ולא מצליחים, חשוב שתדעו שזוגות רבים נמצאים במצבכם וכדאי למהר ולברר את הסיבות לכך. בין כל הסיבות האפשריות ייתכן כי מדובר בבעיית פוריות אצל הגבר הנקראת בשפת העם "זרע חלש".

בדיקות רפואיות

ישנן סיבות רבות לפגיעה באיכותו של הזרע אצל הגבר. חלקן נעוצות באחריות של הגבר עצמו כמו עישון, תרופות שונות, חימום יתר של אזור האשכים וחלקן סיבות טבעיות שאינן נשלטות על ידו. כך או כך אין ביכולתו של הגבר לשנות את האיכות של זרע חלש והשבחה , אך חשוב להיבדק כדי לדעת את מקור הבעיה ולטפל באיכות הזרע.

כדי לדעת האם יש לגבר זרע חלש עליו למסור דגימת זרע לבדיקה. את הדגימה עליו להפיק לאחר כמה ימי הימנעות משפיכה, לתוך כלי פלסטיק נקי ולהביא את הדגימה למעבדה תוך שעה בטמפרטורת החדר.

בדיקה במעבדה

במעבדת זרע יעבירו את הדגימה תהליכים אשר מהם יהיה אפשר להסיק מספר נתונים לפי פרמטרים קבועים אותם בודקים בבדיקות זרע וכך יודעים אם זרע חלש. המדדים החשובים ביותר הם כמות תאי הזרע, כאשר כמות תקינה היא כ-40 מיליון זירעונים בדגימה, תנועת הזירעונים והמבנה שלהם, לתאי הזרע צורות שונות ויש צרך בכ 4% בעלי צורה תקינה. מעבר לכך יבדקו נתונים נוספים כמו תאי הדם הלבנים היכולים להעיד על דלקת באברי הייצור של הזרע, צמיגיות ונוזל הזרע.

פתרונות

לאחר שהתקבלו תוצאות הבדיקה והתגלה כי איכות הזרע נמוכה, ישנה אפשרות לבודד את תאי הזרע האיכותיים בלבד ולהשתמש בהם לצורך הפריה חוץ גופית שבסופו של דבר תתפתח להיריון. לאחר שההפריה תראה תוצאות טובות היא תוחזר לגוף האישה או הפונדקאית ובסופו של דבר ייקלט ההיריון.

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך: