נפילת שיני חלב אצל ילדים

נפילת שיני חלב אצל ילדים

גם אתם מחכים בקוצר רוח לביקורה של פיית השיניים? רגע לפני שהיא קופצת לביקור מהיר ומשאירה מתנה מרגשת לילדכם, הכירו גם אתם הורים יקרים את חשיבותן של שיני החלב. לאורך השנים סופרו לא מעט אגדות אורבניות ונוצרו מיתוסים שונים, כאשר הבעיה העיקרית היא העובדה כי לא מכם אימצו אותם כאמת מוחלטת.

שיני החלב הם השיניים הראשונות שצומחות, כאשר ראשית ההתפתחות שלהן עוד לפני הלידה – בשלב העוברי. בהדרגה הן בוקעות ומתפתחות, ועד גיל מתקדם יחסית הן השיניים המתפקדות וה"קבועות" של הילד. בקיעתן של השיניים מתחילה לערך בגיל חצי שנה, כאשר השלמתן מסתיימת בין גיל שנתיים לשלוש.

  • מספר שיני החלב בפה: כ-20 (כ-10 בכל לסת)
  • מספר השיניים הקבועות: כ-32

בהשוואה לשיניים הקבועות, שיני החלב קטנות יותר, תוך ש"איכותן" ירודה ביחס לאלו הקבועות.

נפילת שיני חלב אצל ילדים: מתי הן נושרות?

למרות שניתן לחשוב כי השיניים נופלות בצורה אלגנטית, רנדומלית ומאד מקרית, דעו כי אין כך דבר. אם שאלתם את עצמכם פעם מתי נושרות שיני חלב, דעו כי שן החלב הראשונה נושרת בגיל 5 ועד 6 שנים. כל שן חלב שנושרת (ומבשרת את הגעתה של פיית השיניים בקרוב), מבשרת דבר נוסף: השן הקבועה מבשילה. מדובר על תהליך שבו השן הקבועה כאילו ו"דוחפת" את שן החלב החוצה, עד שהיא נושרת ומפנה לה מקום. מהרגע בו שן החלב נושרת, מתחילה הבקיעה וההתפתחות של השן הקבועה.

ההתייחסות אל שיני החלב – כאל שיניים קבועות

מאחר ושיני החלב זמניות ועתידות לנשור בין הגילאים 6 ל-12 שנים, לא מעט הורים מקלים ראש בכל הקשור לשגרת התחזוק והטיפוח של השיניים. נפילת שיני חלב אצל ילדים היא אמנם תופעה טבעית, אך אין זה אומר שעד לרגע נשירתן אין לטפח אותן. לשיני החלב, ממש כמו השיניים הקבועות אצלכם בפה, תפקידים פונקצינואלים משמעותיים:

  • סיוע באכילה
  • סיוע דיבור
  • תפקיד ייחודי: סיוע בהתפתחות הלסת
  • זיכרו: עד לרגע נשירתן – מדובר על שיניים קבועות לכל דבר ועניין

כשמדובר על תחזוק השיניים, צריך להקפיד על תזונה נכונה (המלצה על צריכה מופחתת של מאכלים גדושים בסוכר שמזיקים לשיניים), ועל צחצוח השיניים. בעת שאתם מקפידים עם ילדכם על צחצוח השיניים, אתם מרוויחים כפליים. מדוע?

  • צחצוח השיניים מסייע בסילוק החיידקים, וכך גם בסבירות נמוכה לבעיות שיניים שונות. תדירות הצחצוח המומלצת היא כ-3 פעמים ביום, או לאחר כל ארוחה.
  • שנית, אתם מרגילים כבר בגילאים צעירים את הילדים לצחצוח השיניים – כך שבגילאים בוגרים ומתקדמים יותר החשיבות לבריאות הפה תהיה מוטעמת בהם.

מתקשים להרגיל את ילדכם לצחצוח השיניים? היצמדו לשיטת החיזוקים החיוביים: בעת שילדכם יצחצח את השיניים, הוא יקבל חיזוק חיובי בדמות צ'ופר. בכדי להטמיע את החשיבות של הצחצוח (אל תשכחו כי צחצוח השיניים תורם ישירות לשיניים בריאות יותר וכך גם לפחות סבל), העניקו לילדכם חיזוק "בריא" שיתמוך את מטרותיכם. דוגמא: רכישת ספר המלמד על חיידקי השיניים ודרך ההימנעות מהם, חטיף בריא וכן הלאה.

> קראו על טיפול שיניים לילד בגיל 3

אל תשכחו לרגע: החיוך של ילדכם מושפע מהשיניים

מדובר על כמה שנים טובות בהן שיני החלב הן השיניים המתפקדות והקבועות אצל ילדכם. מעבר לכך ששיניים בריאות מסייעות בגריסת המזון ובדיבור, הרי שהן גם אלו שיכולות ליצור נראות אסתטית, או כזו שקצת פחות. הקפידו של שגרת תחזוק בריאה לשיני הילדים – גם כשמדובר על שיני החלב הזמניות.

עם נשירת שיני החלב: ביקור אצל רופא השיניים

אמנם מומלץ להגיע עם הילדים אל רופא השיניים עוד בגילאים מוקדמים יותר, אך נדמה כי חשיבות הביקור עולה עם גיל הילדים ועם נפילת שיני חלב אצל ילדים. מדוע? משום שהטיפוח של השיניים הקבועות הופך קריטי יותר ומשמעותי יותר. רופא השיניים יוכל לסייע לכם בכמה מישורים:

  • בדיקה שגרתית לשיניים – לאשר או לשלול חורים / בעיות שונות בפה
  • תדרוך באשר לצחצוח נכון (המלצה על מברשת טובה, תנועות הצחצוח, תדירות וכן הלאה)
כללי
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
איך נפתרים מאבנים בכליות
אבנים בכליות, אותה בעיה אשר גורמת לאנשים שסובלים ממנה כאבים, לעיתים חזקים ומשתקים, במקרים בהם זה לא...
קרא עוד »
אוג 18, 2021
עשה ואל תעשה בפוקר אונליין
משחקי פוקר באתרי אינטרנט הפכו למשהו מאוד שגרתי בקרב שחקני פוקר רבים. המעבר של משחקי הפוקר הפרונטליים...
קרא עוד »
מרץ 31, 2022
הכל על שיטת NLP
אימון מבוסס שיטת NLP הוא אימון המבוסס על עבודת התת מודע שלנו. בעוד שתהליך אימון אישי מבוסס על יכולות...
קרא עוד »
מאי 04, 2021